POSIADAMY CERTYFIKAT SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ W OPARCIU O WYMAGANIA NORMY EN ISO 9001:2015

R   W   K          Czcionka   A     +A     A++

Slider 4 DBFO Wola 1
Slider 8 DBFO Wola 5
Slider 6 DBFO Wola 3
Slider 10 DBFO Wola 7
Slider 9 DBFO Wola 6
Slider 11 DBFO Wola 8
Slider 7 DBFO Wola 4

#ZrobioneNaWoli: Sport

2023-03-20 09:07

Wola jest miejscem, gdzie sport stanowi istotną dziedzinę życia. Dzielnica wspiera ją, inwestując w infrastrukturę oraz pomagając klubom i stowarzyszeniom w prowadzeniu działalności na rzecz mieszkańców, a szczególnie dla dzieci i młodzieży.

 

Niemal pół miliona dotacji na wsparcie sportu

W 2022 roku dzielnica wsparła kwotą 495 tysięcy złotych organizacje pozarządowe, które propagują sporty zespołowe i indywidualne oraz turystykę. Odbyły się treningi, obozy, turnieje, pokazy, spływy kajakowe i zajęcia dla mieszkańców.

To tylko część zadań współfinansowana przez wolski samorząd w ramach dotacji na sport i rekreację w 2022 roku:

  • Imprezy sportowe i rekreacyjne, między innymi: turnieje piłki siatkowej  „Siatkówka wśród gwiazd”, turnieje piłkarskie, spotkania Akademii Młodego Piłkarza „Better Together”, III Grand Prix Woli w tenisie stołowym, XV Jubileuszowa Wolska Akademia Kajakowa czy Test Coopera dla wszystkich. Mieszkańcy skorzystali też z zajęć nordic walking i gry w bule.
  • Obozy i szkolenia: młodzież wzięła udział w obozach sportowych – organizacje mogły pokryć część kosztów wynajmu obiektów, opłacić trenerów, obniżyć koszty wyjazdu.
  • Kluby sportowe: w klubach, które od lat prowadzą szkolenie i otrzymują dotacje na swoją działalność widać efekty pracy trenerów i instruktorów: do czołówki polskiej siatkówki młodzieżowej należy UMKS MOS WOLA, a indywidualnymi sukcesami mogą pochwalić się m.in. zawodniczki i zawodnicy UKS Lemur i UKS 225 (judo), Stowarzyszenia Pięciobój Polski – CWKS Legia.

 

Warszawska Olimpiady Młodzieży: medale dla wolskich uczniów

Urząd Dzielnicy koordynował rywalizację wolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach dzielnicowych rozgrywek WOM. W edycji roku szkolnego 2021/2022 w zawodach w 3 kategoriach wiekowych wzięło udział ponad 3000 zawodniczek i zawodników. Szkoły z Woli zdobyły na Mistrzostwach Warszawy 10 medali.

 

Złote medale – zdobyła Szkoła Podstawowa nr 26 (przy ul. Miedzianej) w gimnastyce dziewcząt oraz 24 LO im. Norwida w piłce nożnej chłopców.

Srebrnych medali było aż 6. Ponownie SP nr 26 zdobyła medal w gimnastyce z tym, że chłopców oraz w siatkówce chłopców w kategorii „młodzież”. W siatkówce dziewcząt w tej samej kategorii vice-mistrzyniami Warszawy zostały dziewczyny reprezentujące SP 225 (przy ul. Brożka). Niemniejsze sukcesy były w kategorii „Licealiada”. 33 Liceum im. Kopernika zdobyło dwa medale srebrne w bieganiu - odpowiednio w klasyfikacji ogólnej biegów indywidualnych dziewcząt oraz w sztafecie dziewcząt 7*1000m. Sztafeta 33 Liceum zwyciężyła również w Mistrzostwach Mazowsza i zajęła 10 miejsce w Mistrzostwach Polski. Kolejnym medalem w tej kategorii to osiągnięcie piłkarek ręcznych 40 LO im. Żeromskiego i drugie miejsce w Mistrzostwach Warszawy szkół ponadpostawowych.

 

Brązowe medale również były 2 – zdobyły je szkoły ponadpodstawowe. 30 LO im. Śniadeckiego zajęło 3 miejsce w koszykówce dziewcząt, a Zespół Szkół nr 7 (przy ul. Chłodnej) wywalczył brązowe medale w piłce nożnej dziewcząt.

 

Trenerzy dla mieszkańców

W 2022 roku dzielnica prowadziła program „Otwarte Boiska” na wybranych obiektach przy wolskich szkołach: CKZiU nr 1, ZS im. M. Konarskiego, ZS nr 36 i SP nr 139. W godzinach popołudniowych dla mieszkańców byli dostępni nauczyciele wychowaniafizycznego: pomagali w organizacji zajęć, prowadzili rozgrzewkę, sędziowali mecze itp. 

 

Imprezy biegowe

Zorganizowaliśmy trzy imprezy biegowe dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W każdym z biegów wzięło udział 300-400 osób na różnych dystansach:

  • I Bieg Królewski na Woli – połączony z imprezą plenerową Królewska Wola, propagującą tradycje wolnych elekcji
  • VI Bieg Pamięci WOLA 1944  w parku im. Szymańskiego, połączony z inscenizacją rekonstrukcyjną, będący elementem obchodów 78. Rocznicy Powstania Warszawskiego
  • XV Dzień Papieski na Sportowo, z rywalizacją dorosłych , dzieci i młodzieży na różnych dystansach.

 

Mini Mundial

Zorganizowaliśmy imprezy nawiązujące do mistrzostw świata w piłce nożnej. W kwietniu 2022 roku odbył się Rodzinny Mini Mundial – turniej w piłkarzyki, a w listopadzie Wolski Mini Mundial – turniej piłkarski dla dzieci. 

 

Sport dla osób z niepełnosprawnościami

W ramach sportu dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowaliśmy „AMPfutbol na Woli” – integracyjne zajęcia piłkarskie dla dzieci i młodzieży.

W ramach dotacji odbyły się też zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami „Start do golfa” oraz zajęcia zumby dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Budżet Obywatelski

W ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego odbyło się 11 zajęć jogi na świeżym powietrzu (od 28 maja do 30 września 2022 r.). Mieszkańcy ćwiczyli w weekendy po 1,5 godziny, w parku Moczydło w rejonie ulic: Deotymy/Narcyzy Żmichowskiej.

 

Rekreacja podczas imprez plenerowych

Podczas imprez plenerowych dla mieszkańców Woli nasi pracownicy, merytorycznie odpowiedzialni za sport, organizowali strefy rekreacji dla dzieci, w których uczestnicy pikników brali udział w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, zdobywając atrakcyjne nagrody.

3 września 2022 r. w Browarach Warszawskich odbyła się impreza Pożegnanie Wakacji, w której wzięły udział stowarzyszenia i kluby, którym przyznano dotacje. Dzięki współpracy z tymi organizacjami odbyły się pokazy judo, zapasów i karate oraz strzelania z pistoletu laserowego.

wróć

 Partnerzy 4Partnerzy 5Partnerzy 6 Partnerzy 7Partnerzy 8

Oświata na Woli w liczbach :

Budżet 508 160 164 zł | Etaty 3678 | Uczniowie 27517 | Placówki 69 | 1128 oddziały w tym 23 oddziały kursów kwalifikacyjnych | 4 projekty realizowane ze środków Unii Europejskiej