„Wola do przedszkola” vs. niż demograficzny
2024-10-31 08:46
Wolskie przedszkola chcą być coraz lepsze i poszukują nowych ścieżek rozwoju. We wrześniu br. ruszył pilotaż programu „Wola do przedszkola”. Na początek 11 samorządowych przedszkoli rozpoczęło innowacyjne działania, które usprawniają edukację i podnoszą skuteczność funkcjonowania przedszkola.
Dlaczego to robimy?
Naszym celem jest pokazanie „przedszkoli od nowa”, ponieważ wchodzimy w niż demograficzny, chcemy zawalczyć o zmianę przedszkoli, a mamy naprawdę wiele do zaoferowania: od świetnie wyposażonych sal dydaktycznych, rozwijających i różnorodnych zajęć dydaktycznych, pięknych i bezpiecznych placów zabaw, własnych kuchni, gdzie panie kucharki przygotowują świeże, zdrowe i smaczne posiłki, po doskonale wykwalifikowaną i pomocną kadrę – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza.
Zmienia się nasze otoczenie, zmieniają się rodzice – to widać. Nie możemy na te zmiany zamykać oczu. Dlatego Panie Dyrektorki wolskich przedszkoli widzą potrzebę wprowadzania ulepszeń i dotrzymania kroku zmianom zachodzącym w otoczeniu.
Liczymy na to, że po zakończonym pilotażu, pozostałe przedszkola zdecydują się wejść w proces zmiany i inaczej podejść do zarządzania placówką. W ramach rozpoczętego pilotażu będziemy informować o działaniach poszczególnych przedszkoli – wszystko po to, aby rodzice mieli jak najlepszą i najszerszą informację dotyczącą konkretnej placówki w chwili, której decydują o posłaniu dziecka do przedszkola.
Jak to robimy?
To były pracowite wakacje. Odbyły się spotkania dotyczące kierunku i zakresu zmian oraz szkolenie z zakresu metodyki jej wprowadzania. W planach są dalsze szkolenia kadry i pracowników administracji i obsługi w poszczególnych placówkach. Pomysły są różne i to jest niewątpliwa wartość: od zarządzania placówką, oferty edukacyjnej (np. w nurcie skandynawskim, pracy międzypokoleniowej we współpracy z seniorami), innej organizacji pracy przedszkola. Wszystkim rozwiązaniom towarzyszy chęć szerszego otwarcia się na środowisko lokalne - poza standardowym rozkładem pracy placówki – dodaje burmistrz Orzechowska-Mikulska.
Na przykład w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 127 im. Wandy Chotomskiej, przy ul. Nowolipki 21C, w ramach projektu wprowadziliśmy tzw. piątki – zgodnie z zainteresowaniami dzieci. Czyli w każdy taki piątek przedszkolak jest w grupie, którą wybiera, a nie w tej, do której jest zapisany. To taki trochę networking, kiedy młodsi uczą się od starszych i odwrotnie, a wszyscy poszukują wspólnych pasji.
Natomiast Przedszkole nr 237, prowadzi zajęcia w nurcie skandynawskim.
Skandynawskie wychowanie opiera się na kilku podstawowych zasadach, które są fundamentalnie różne od bardziej tradycyjnych podejść. Istnieje silny nacisk na zabawę na świeżym powietrzu, gdzie dzieci są zachęcane do eksploracji i kontaktu z naturą, bez względu na pogodę. To nie tylko wspiera łączność z otoczeniem, ale także promuje aktywność fizyczną i odporność – mówi Grażyna Ziółek, Dyrektorka Przedszkola nr 237.
Kiedy efekty?
Pierwsze efekty programu „Wola do przedszkola” będziemy mogli ocenić już w styczniu, podczas corocznego naboru do naszych placówek.
Pełne – oceniamy, że rok później (również w styczniu). Jeszcze w listopadzie nasze przedszkola otworzą się w soboty (od 16 listopada do 7 grudnia) dla wszystkich mieszkańców. Chcemy, aby każdy rodzic – który już w styczniu 2025 r. albo w latach następnych będzie wybierał przedszkole dla swojego dziecka – mógł z nim przyjść i zobaczyć, jak konkretne miejsce funkcjonuje.
Źródło : https://wola.um.warszawa.pl/-/wola-do-przedszkola-vs-niz-demograficzny