POSIADAMY CERTYFIKAT SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ W OPARCIU O WYMAGANIA NORMY EN ISO 9001:2015

R   W   K          Czcionka   A     +A     A++

Slider 4 DBFO Wola 1
Slider 8 DBFO Wola 5
Slider 6 DBFO Wola 3
Slider 10 DBFO Wola 7
Slider 9 DBFO Wola 6
Slider 11 DBFO Wola 8
Slider 7 DBFO Wola 4

Pierwsze różowe skrzyneczki w wolskich szkołach

2021-11-22 08:56

Pierwsze skrzyneczki zamontowane zostały w środę w placówce przy ul. Ożarowskiej 69. Nastolatki znajdą w środku bezpłatne środki do higieny osobistej na czas menstruacji. To reakcja na problem, który dotyka kobiet w całej Polsce.  

– Z dostępnych badań wynika, że 39 proc. kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków, 4 proc. kobiet w Polsce nie miało pieniędzy na ich zakup, a zaledwie 1 proc. z nich zgłosiło się do jakiejś fundacji lub MOPS-u o pomoc w tej sprawie – mówi Urszula Kęcik-Staniszewska, radna i pomysłodawczyni wprowadzenia takiego rozwiązania w dzielnicy. – Ten 1 proc. to jasny sygnał, że menstruacja to nadal temat tabu. Aby go przełamać i zapobiec narastaniu problemu, skierowałam interpelację z prośbą o zamontowanie w szkołach różowych skrzyneczek – dodaje.  

Urząd Dzielnicy Wola zdecydował się na realizację projektu, który w całej Polsce zainicjowała fundacja „Różowa skrzyneczka”. By obejrzeć montaż pierwszego pojemnika na Woli, władze dzielnicy zaprosiły Renatę Niewitecką, wolską radną Warszawy, która zaproponowała wdrażanie programu w mieście. 

 
Bezpieczny dostęp do rzetelnej wiedzy 

W każdej z trzech wolskich szkół zawisną dwie skrzyneczki dostępne dla dziewcząt, które znajdą w środku bezpłatne tampony i podpaski. Pojemniki trafią do Szkoły Podstawowej nr 148 im. Hugona Kołłątaja, SP nr 132 im. Sandora Petofiego oraz SP nr 234 im. Juliana Tuwima. Poza tym w placówkach odbyły się już spotkania online położnych ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii z rodzicami, a teraz zajęcia odbywają dziewczęta z klas 4–8, których rodzice wyrazili pisemną zgodę na udział w programie.

– Położne rozmawiają z najmłodszymi, a także z ich rodzicami, na tematy związane z miesiączką, m.in. jak radzić sobie z bólem i odpowiednio dbać o higienę osobistą w tym niekomfortowym czasie – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępczyni burmistrza. – Spotkania informacyjno-edukacyjne mają także na celu budowanie akceptacji środowiska szkolnego dla tego projektu – dodaje. 

Odczarować tabu menstruacyjne 

W pierwszym etapie zajęcia skierowane są dla dziewcząt, ale władze dzielnicy już dziś myślą o rozszerzeniu programu dla chłopców.

– Każdy z nich może kiedyś zostać mężem, ojcem lub jednym i drugim. Dlatego uważam, że powinien posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie – mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski.  

Dlaczego to tak ważne?  

– Spotkania dla chłopców byłyby formą poszerzenia edukacji o zdrowiu i dojrzewaniu poza zakres wiadomości uzyskanych w szkole. Obecnie najczęstszym źródłem informacji, z którego korzystają nastolatki, stał się Internet, którego zaletą jest anonimowość i dostęp do nieograniczonych zasobów wiedzy – niestety często niesprawdzonej i udostępnianej przez osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji. Warto więc zapewnić dorastającym chłopcom dostęp do rzetelnych wiadomości, prezentowanych z punktu widzenia profesjonalistów – medyków – wyjaśnia Joanna Kusy, kierownik Ośrodka Edukacji w szpitalu św. Zofii. – Spotkania mogłyby odbywać się w klasach IV-VIII, w grupach, podobnie jak w przypadku spotkań dla dziewcząt, niekoedukacyjnych. Tematyka zajęć dla chłopców powinna obejmować zagadnienia związane ze zdrowiem (m.in. dojrzewanie, zmiany w wyglądzie, zmiany hormonalne), kształtowaniem prawidłowych codziennych nawyków oraz edukacją dotyczącą najważniejszych badań profilaktycznych. Jeśli pojawiłoby się zainteresowanie, w starszych wiekowo klasach można podjąć również tematy dotyczące fizjologii dziewcząt, aby „odczarować” wśród chłopców tematy, które dotyczą przecież połowy populacji – dodaje. 

wróć

 Partnerzy 4Partnerzy 5Partnerzy 6 Partnerzy 7Partnerzy 8

Oświata na Woli w liczbach :

Budżet 516 099 546 zł | Etaty 3777 | Uczniowie 27108 | Placówki 69 | 1123 oddziały w tym 23 oddziały kursów kwalifikacyjnych | 5 projekty realizowane ze środków Unii Europejskiej