UCHWAŁA NR XVIII/411/2015 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
2015-10-30 01:10
z dnia 15 października 2015 r.
w sprawie przyjęcia programu współpracy m.st. Warszawy w 2016 roku z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ww. uchwałą przyjęty został program współpracy m.st. Warszawy w 2016 roku
z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami , o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Program współpracy określa okres realizacji programu, jego cele, zasady współpracy, zakres, priorytetowe zadania publiczne, formy współpracy, tryb powoływania oraz zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert, sposób realizacji programu, wysokość środków planowanych na realizację programu, informację o sposobie tworzenia programu oraz o przebiegu konsultacji oraz sposób oceny realizacji programu.
Głównym celem programu jest rozwijanie współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi, tak by m.in. wzmocnić efektywność dialogu obywatelskiego, rozwinąć współpracę finansową miasta z organizacjami pozarządowymi, doprowadzić do wzrostu świadomości społecznej na temat roli i działalności organizacji pozarządowych, zwiększyć świadomość urzędników w zakresie specyfiki działania organizacji pozarządowych i form współpracy z nimi oraz wzmocnić politykę lokalową i zasobową Miasta wobec organizacji pozarządowych.
Program zakłada, iż Miasto współpracuje w sposób finansowy i pozafinansowy z organizacjami pozarządowymi w sferze zadań publicznych wymienionych ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zadania te obejmują m.in. działalność na rzecz integracji europejskiej, osób niepełnosprawnych, kultury i sztuki, ekologii, upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka, działalności na rzecz integracji cudzoziemców, pomocy społecznej, ochrony i promocji zdrowia, działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, promocji i organizacji wolontariatu.
Mając na uwadze przepisy o szczególnym znaczeniu dla placówek oświatowych m.st. Warszawy, warto wskazać na brzmienie następujących uregulowań:
I. formy współpracy finansowej Miasta z organizacjami pozarządowymi
• Program przewiduje, że współpraca o charakterze finansowym może odbywać się m.in.
w formie oddania w najem na preferencyjnych warunkach należących do Miasta lokali użytkowych organizacjom pozarządowym na cel prowadzonej przez nie działalności pożytku publicznego oraz dzierżawy na preferencyjnych warunkach należących do Miasta nieruchomości na potrzeby realizacji zadań na rzecz mieszkańców;
II. formy współpracy pozafinansowej Miasta z organizacjami pozarządowymi
• Program stanowi, że Miasto może wspomagać technicznie, w tym użyczać sale znajdujące się w jego zasobach, szkoleniowo i informacyjnie organizacje pozarządowe realizujące na jego terenie swoje zadania statutowe, o ile są one zgodne z zadaniami Miasta;
• Program przewiduje, że Miasto w celu ułatwienia organizacjom pozarządowym nawiązywania kontaktów oraz wzmocnienia współpracy może zapraszać przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w organizowanych przez siebie spotkaniach, wyjazdach, konferencjach lub seminariach związanych ze współpracą samorządu z organizacjami pozarządowymi.
Niniejsza informacja stanowi jedynie zwięzły opis istoty Programu współpracy i przykładowe postanowienia mające znaczenie dla placówek oświatowych. Pełny tekst uchwały i Programu współpracy znaleźć można na stronie internetowej: http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/BFE09626-3524-4573-8FEF-59C0BA5A478A,frameless.htm.